Zapraszamy do podpisania bezpłatnego aneksu do umowy kredytowej, na podstawie którego do umowy zostaną wprowadzone zasady postępowania na wypadek istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego.
Dlaczego proponujemy podpisanie aneksu?
- Jesteśmy zobowiązani (zgodnie z art. 28 ust. 2 Rozporządzenia BMR) posiadać plan awaryjny na wypadek istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźników referencyjnych. Ten plan lub jego ewentualne aktualizacje powinniśmy odzwierciedlać w umowach zawieranych z klientami.
- Część umów kredytowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR, nie zawiera aktualnej klauzuli awaryjnej. Dlatego chcemy dodać do niej Zasady BMR.
Co jest celem aneksu?
- Dodanie zasad BMR do umowy lub zaktualizowanie dotychczasowej klauzuli awaryjnej.
- Zapewnienie pełnej transparentności, jeśli chodzi o sposób wykonywania umowy, również na wypadek istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego.
Co aneks zmieni w umowie?
Jeśli w przyszłości wystąpią określone i niezależne od nas zdarzenia opisane w Zasadach BMR, np. zniknie wskaźnik referencyjny, do ustalenia oprocentowania kredytu zastosowane zostaną Zasady BMR opisane w aneksie.
Co stanie się, jeśli nie zostanie podpisany aneks?
- Do umowy nie zostaną dodane Zasady BMR.
- Jeśli Twoja umowa zawiera już tryb postępowania na wypadek istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego, wiążące pozostaną dotychczasowe postanowienia umowy.
Co w przypadku, gdy wskaźnik referencyjny zniknie?
- Jeśli umowa zawiera klauzulę awaryjną – zostanie zastosowany tryb postępowania opisany w klauzuli awaryjnej,
- Jeśli umowa nie zawiera klauzuli awaryjnej lub odpowiedniej klauzuli awaryjnej w rozumieniu Rozporządzenia BMR, a Komisja Europejska lub krajowy organ wyznaczy zamiennik dla znikającego wskaźnika mający zastosowanie z mocy prawa – w miejsce dotychczasowego wskaźnika referencyjnego zostanie zastosowany zamiennik z korektą (o ile taka korekta zostanie wyznaczona przez właściwy organ),
- Jeśli umowa nie zawiera klauzuli awaryjnej lub odpowiedniej klauzuli awaryjnej w rozumieniu Rozporządzenia BMR, a Komisja Europejska lub krajowy organ nie wyznaczy zamiennika, o którym mowa powyżej – dalszy sposób wykonywania umowy będzie uzależniony od treści konkretnej umowy zawartej z klientem oraz aktualnego stanu prawnego, orzecznictwa sądów oraz stanowisk organów nadzoru.
O czym warto pamiętać?
Podpisanie aneksu jest dobrowolne i bezpłatne.
Jak można podpisać aneks?
Jeśli umowa oparta jest o stawkę WIBOR i została zawarta przed 30.03.2022 r., zapraszamy do Banku celem podpisania bezpłatnego aneksu do umowy. Aneks można podpisać w dowolnej Placówce Banku.