Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w dniu 27 września 2022 poinformowała, że Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych zaakceptował Mapę Drogową procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID przez indeks WIRON.
- Metodyka kalkulacji indeksu WIRON jest tożsama z wcześniej opracowanym i publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD. Zmianie uległa jedynie nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę (oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight).
- Wybrany przez Komitet Sterujący indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) ma stać się docelowo kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR. Będzie on stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu).
- Według założeń przedstawionych w „Mapie Drogowej” gotowość do zaprzestania opracowywania i publikowania wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID nastąpi od początku 2025 roku.
- Od grudnia 2022 Bank będzie mógł stosować indeks WIRON, natomiast na 2023 rok zaplanowano stopniowe wdrażanie wskaźnika do umów i instrumentów finansowych. Banki będą mogły już wprowadzać do oferty kredyty stosujące ten indeks równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR. Od 2025 roku planowane jest powszechne stosowanie wskaźnika WIRON.
Prezentujemy podsumowanie oczekiwanej Mapy Drogowej WIRON. Dokument przedstawia podstawowe założenia dotyczące prac Narodowej Grupy Roboczej w sprawie zmiany wskaźnika WIBOR.